Začnete konečně létat levně

Na internetu existují stovky zaručených způsobů, tipů a triků vedoucích k tomu, jak koupit opravdu levné letenky. Fungují ale opravdu tak, jak slibují?
Některé vyhledávače nabádají kupovat ty nejlevnější letenky dlouhé měsíce dopředu, jiné lákají na to, že za vás ohlídají všechny akční slevy. Nejvíce demotivující na těchto slibech je, že ušetřené peníze často ani nestojí za všechen vámi vynaložený čas, který jste strávili nekonečným a mnohdy až zoufalým brouzdáním na mnoha webech.

Letenky do Bordeaux

Nejbližším letištěm k Bordeaux je letiště Bordeaux-Mérignac (BOD), které se nachází západně od města. Obsluhuje mnoho mezinárodních letů včetně letů řady low cost leteckých společností.

Letiště Bordeaux na mapě
Mapa Bordeaux

Přímý let do Bordeaux

Z Prahy se do Bordeaux dostanete přímo pouze low cost letem. Aktuálně přímou linku provozuje společnost Volotea a od 27. října 2019 zavede přímý let i společnost Ryanair.

Sousoší v Bordeaux

Sousoší v Bordeaux

Samozřejmě si můžete koupit letenku do Bordeaux s přestupem v některém z evropských měst: Amsterdamu, Bruselu, Frankfurtu a zejména v Paříži.

Ceny letenek do Bordeaux

Letecká společnostJednosměrná letenkaZpáteční letenka
Ryanair1625 Kč2892 Kč
Volotea1664 Kč2715 Kč
KLM3009 Kč3729 Kč
Brusel Airlines2611 Kč4278 Kč
Lufthansa4354 Kč
Airfrance3238 Kč4088 Kč

Jak se dostat z letiště Bordeaux do města

Airport bus v Bordeaux

Doba jízdy: 30–45 minut v závislosti na provozu
Odjezd: každou hodinu (6:00, 7:00, 8:00 atd.)
Zastávky na vyžádání, poslední je zastávka Gare Saint Jean
Letiště Bordeaux (výjezd 11) ⇒ Stanice Bordeaux Saint Jean: 8:00–23:00
Bordeaux Saint Jean Station  ⇒ Letiště Bordeaux: 6:00*–21:00 (* – jezdí pouze ve všední dny)
Jízdné: 7,20 €, zlevněné 6,20 € (důchodci nad 60 let, mládež do 26 let, rodiny s mnoha dětmi, skupiny 6 a více osob). Zpáteční: 12,30 €
Jízdenku zakoupíte u řidiče autobusu

Park v Bordeaux

Park v Bordeaux

Linkový autobus v Bordeaux

Linka: 1+
Jízdné: 1.50 € – jedna cesta (1 hodina), 4,60 €/den, 12,40 €/týden, 6,70 €/5 cest, 12,40 €/10 cest. City Pass – 25 €/den, 30 €/2 dny, 35 €/3 dny.
Odjezdy každých 10–20 minut, sobota každých 20–30 minut, neděle každých 30 minut.
Doba jízdy: přibližně 1 hodina. V případě dopravní zácpy je lepší přestoupit na tramvaj.
Provozní doba: od 5:00 do 0:30 (do pondělí do pátku)
Trasa: Mérignac Aéropor – Parc Kennedy, Mérignac Soleil, Mérignac Center, Barrière Judaïque, Gambetta, Palais de Justice, Victoire – Bordeaux Gare St Jean
Jízdenku si můžete zakoupit v terminálu před halou B poblíž autobusové zastávky.
Jízdenka je platná 1 hodinu, takže pokud máte čas, můžete ji využít i v jiném autobusu v Bordeaux a dostat se, kam potřebujete.
Dostaňte se do centra Bordeaux: zastávka Gambetta (poblíž radnice v Bordeaux). Alternativou je dostat se na zastávku Lycée Mérignac (přibližně 15 minut od letiště) a pak přestoupit na tram A do centra Bordeaux. To se vyplatí v době dopravní špičky

Náměstí v Bordeaux

Náměstí v Bordeaux

Co dělat v Bordeaux

Město Bordeaux získalo z Francie všechno nejlepší: klasickou architekturu, bohatý kulturní život, božské víno a sýry, malebnou krajinu a blízké moře. 8 MUST DO, hlavních atrakcí a míst, kde se seznámit s kuchyní a neutratit majlant – typy od lidí, kteří jsou do města hluboce zamilováni.

Bordeaux

Bordeaux je jako Paříž, jen lepší. Paříž je živým rušným hlavním městem s pestrými davy turistů, nejoblíbenějšími památkami, krásou a luxusem. V Bordeaux naleznete stejně velkolepou architekturu a elegantní sousoší, ale mnohem méně turistů a více francouzské zdrženlivosti a elegance. Město se stalo ikonou francouzského stylu, nasbíralo v sobě všechny jeho nejlepší vlastnosti. Je uznáváno dokonce i organizací UNESCO: celé staré město je zapsáno na seznamu světového dědictví. Není divu, že Bordeaux se nazývá jižní Paříž.

Víno! Bordeaux je hlavním městem jedné z nejslavnějších vinařských oblastí světa. Produkuje 660 milionů lahví vína ročně a za tímto číslem je bohatá historie vinařství a výroby vína, která začala v prvním století. Kdysi dokonce místní vína získala srdce římských dobyvatelů a po tomto výletu získá i to Vaše.

Bordeaux

Hory, moře a ostrovy v okolí. Dá se zde cestovat do nekonečna. Pokud se vydáte na jih ve směru Španělska, čekají tu na vás hory. Méně než hodina jízdy na západ – a už jste na pobřeží Atlantiku. Mírně severním směrem na vás čekají malebné ostrovy, ústřice a brandy. Na východě narazíte na řeky, města a krajiny, které byste chtěli zachytit ne-li v oleji na plátně, pak určitě alespoň na foto. A to vše doprovázejí nekonečné vinice.

Ubytování a cestování v Bordeaux

Řešení je zřejmé – podívejte se na bydlení ve starém centru, zvláště pokud nemáte moc času a chcete vidět všechny nejdůležitější památky. Stejně jako ve většině francouzských měst jsou apartmány v centru poměrně malé, ale zpravidla vybavené s francouzským gustem a veškerou praktičností. Jen málokdo umí tak efektivně využívat metry čtvereční jako Francouzi.

Staré město se může a musí prozkoumat pěšky, na všechno ostatní je tramvaj nebo jízdní kolo.

Bordeaux

Jedna jízdenka stojí 1,50 € (jízdenka platí jednu hodinu od začátku cesty) nebo neomezená jízdenka na den v ceně 4,60 , na celý týden 13,50 €. Pro návštěvníky večírků je speciální noční jízdenka, která platí od 19:00 do 7:00. Jízdenky lze zakoupit na každé tramvajové zastávce, ale zde můžete platit pouze kartou. Zakoupená jízdenka musí být označena při vstupu do tramvaje nebo autobusu.

8 MUST DO v Bordeaux

  • Navštívit uměleckou čtvrť: Darwinův ekosystém. Graffiti, skate park, umělecké dílny, coworking, kavárny a bary.
  • Podívat se na základnu ponorek – impozantní pozůstatek druhé světové války nyní proměněný v prostor pro výstavy, koncerty, divadelní a taneční představení apod.
  • Ochutnat canelé – bordeauxský dezert. Najdete ho v každé pekárně, ale pro opravdové labužníky máme typ: doporučujeme navštívit restaurace La Toque cuivrée (vynikající kvalita, rozumné ceny, ale mimo centrum) nebo Baillardran (vysoká kvalita, v centru, ale tomu odpovídající ceny).
  • Zajděte na film pod oblouky bývalé katolické katedrály v kině Utopia (filmy jsou v originálu, takže nemusíte umět francouzsky, můžete si jednoduše vybrat hollywoodský film).
  • Zavítejte na zápas rugby a fanděte místnímu ragbyovém klubu Union Bordeaux Bègles.
  • Ráno o víkendu zajdete na největší trh v Bordeaux – Marché de Capucins (Place des Capucins).
  • Najděte v labyrintech ulic stopy římské nadvlády – zříceninu obrovského amfiteátru Palais Gallien (Rue du Dr Albert Barraud).
  • Znalci a milovníci francouzského jazyka a literatury by se měli podívat do jednoho z největších nezávislých knihkupectví ve Francii a zároveň nejstaršího rodinného knihkupectví Bordeaux – Mollat (15 Rue Vital Carles). Obchod působí svou velikostí a přístupem ke klientům. Většina knih je opatřena ručně psanými kartičkami s poznámkami a dojmy z čtení této knihy zaměstnanci obchodu.
Bordeaux

Ochutnávka vína v Bordeaux

Popravdě většina návštěvníků přijíždí do Bordeaux kvůli vínu. Pokud je to i Váš případ, pak byste neměli vynechat tato místa:

Bar a vin (3 Cours du 30 Juillet). Všechno nejlepší pod jednou střechou! Bar se nachází v prvním patře velkolepého zámku z 18. století s krásnými oblouky, které se podobají lodi, nádhernými vitrážemi a gobelíny věnovaným Bacchusovi. Současně má zcela moderní interiér a stěny plné lahví vína. Na vinném lístku jsou zástupci všech vinařských odrůd Bordeaux – 4 červené a 2 bílé. Rozsah je neustále aktualizován a profesionální someliéři vám pomohou provést správnou volbu. Dalším plusem je, že to vše je za velmi přijatelné ceny! Ceny sklenice vína začínají od 2,50 € (pro srovnání: za sklenku vína v restauracích v Bordeaux zaplatíte 5 EUR). Pokud chcete zkusit vše najednou, jsou zde speciální ochutnávky.

Ochutnávka vín Bordeaux
Ochutnávka vín Bordeaux

Aux 4 mince du vin (8 Rue de la Devise). Ideální místo pro ty, kteří právě začínají poznávat víno a snaží se pochopit, co jim chutná a co ne. Bar má speciální automaty s lahvemi vína z celého světa (výběr bordeauxských vín je samozřejmě největší). U pokladny dostanete kartu s kreditem 20 €, kterou vložíte do automatu, vyberete si z 32 vín, navolíte požadovaný objem (30, 60 nebo 120 ml) a ve sklenici máte víno. Úžasné je, že můžete vyzkoušet dobrou polovinu nabízeného sortimentu o objemu 30 ml a pokud vám víno nechutná, nebude to velká škoda. Vzorky, které vám chutnaly, si můžete dopřát již v normálním objemu 120 ml.


Ochutnávka vín Bordeaux

L’Intendant (2 Allée de Tourny). Pět (!) podlaží plných vína z jedné oblasti – Bordeaux. Stojí to za návštěvu, i když se nechystáte něco kupovat (i když je neuvěřitelně obtížné odolat). V přízemí najdete poměrně levné lahve v hodnotě do 10 €, v horním patře můžete obdivovat sbírkové skvosty ze Châteauneuf Petrus z počátku 20. století za 5.000 €.