Opatření týkající se zákazu tekutin v letadle padnou do roku 2013

Podle Evropské komise skončí současné zákazy omezující množství tekutin, jež si smějí lidé brát na palubu letadla, nejpozději v dubnu 2013. Volnou přepravu tekutin by měla umožnit nová skenovací technologie. „Nejpozději do 29. dubna 2013 bude povoleno mít v příručních zavazadlech tekutiny, které budou předtím skenovány,“ píše se v unijním prohlášení. „K tomuto datu skončí stávající omezení přepravy tekutin v příručních zavazadlech.“ Skenovací technika je schopna spolehlivě zjistit charakter tekutiny během okamžiku. Metoda identifikuje materiál na základě měření světelného spektra. Přístroj je schopen identifikovat jak tekutiny, které mohou být smíchány do třaskavé směsi, tak již namíchané výbušniny.
Již nyní vstupují v platnost nová pravidla, která problém nošení tekutin na palubu zjednodušují. Už příští rok v dubnu padnou omezení pro tekutiny zakoupené ve free shopech na letištích v zemích mimo Unii. Přechodné období před definitvním koncem zákazu je však nutné, aby se letiště mohla dostatečně technicky zařídit.
V současné si do letadla nelze vzít žádnou jednotlivou nádobu s více než 100 mililitry tekutin. Vše navíc musí být v uzavíratelné plastikové tašce, která dohromady nesmí obsahovat více než litr tekutin. Omezení navíc neplatí jen pro nápoje, ale i pro pasty, léky, krémy či gely.
Společná unijní bezpečnostní pravidla byla zavedena v roce 2002 jako reakce na teroristické útoky 11. září 2001 ve Spojených státech. Postupně se upravovala, přičemž v roce 2006 začaly platit normy týkající se množství tekutin, poté, co britské úřady odhalily pokus islamistických teroristů propašovat na palubu tekutiny, ze kterých chtěli vyrobit na palubě bombu. Tekutiny měli tehdy v lahvích od nealkoholických nápojů.
Tyto chystané změny by podle eurokomisaře Siima Kallase měly co nejvíce zjednodušit cestování. Odpadly by například dvojité kontroly, kdy jsou na zabezpečných částech letiště znovu kontrolováni lidé, kteří už bezpečnostní prohlídkou prošli.